ΤΜΗΜΑ ΕΜΜΕ ΕΚΠΑ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΩΝ
Δημοσίευση Βοήθεια | Αρχείο 01-04 | Ανακοινώσεις

WebTeam - Δημοσίευση: 05-05-2015 11:58

Συνημμένο αρχείο: 6314_3480.pdf Τύπος αρχείου: Αρχείο PDF

Το Ερευνητικό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο Εφηρμοσμένης Επικοινωνίας και το Τμήμα Επικοινωνίας & ΜΜΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνουν για 10η χρονιά τη σειρά διαλέξεων «Ζητήματα Επικοινωνίας».

Σας προσκαλούμε να παρευρεθείτε στην έκτη εκδήλωσή μας, με θέμα:

«Ψυχολογικές επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης και επιδράσεις στην κοινωνική και πολιτική συμπεριφορά»

Η ανθρώπινη –και ανθρωπιστική- διάσταση της τρέχουσας οικονομικής κρίσης στην Ελλάδα έχει ελάχιστα μελετηθεί συστηματικά και ακόμη λιγότερο έχει προβληθεί από τα μέσα ενημέρωσης, τα οποία επικεντρώνονται κυρίως σε οικονομικούς δείκτες και αριθμούς αποσιωπώντας τις επιπτώσεις και τον ανθρώπινο πόνο που γεννά η κρίση, ή παρουσιάζουν δραματοποιημένες μεμονωμένες περιπτώσεις, εκτρέποντας την προσοχή του κοινού από τα κοινωνικά προβλήματα. Στην ημερίδα θα συζητηθούν οι ψυχολογικές επιπτώσεις τις οικονομικής κρίσης και τα επακόλουθά τους στις στάσεις και την κοινωνική και πολιτική συμπεριφορά, μέσα από μια διεπιστημονική οπτική που αξιοποιεί στοιχεία και θεωρίες της ψυχολογίας, της κοινωνιολογίας και της πολιτικής επιστήμης. Οι εισηγήσεις βασίζονται σε ερευνητικό πρόγραμμα υπό την επιστημονική εποπτεία των δύο συντονιστών, το οποίο διερευνά (α) την υποσυνείδητη επίδραση της συναισθηματικού κλίματος που καλλιεργούν εικόνες της κρίσης από την καθημερινή ζωή στην αίσθηση πολιτικής επάρκειας και αισιοδοξίας που νιώθουν οι πολίτες, (β) τα συναισθήματα που γεννά η κρίση και τους τρόπους με τους οποίους συμβάλουν στην κινητοποίηση ή την αδρανοποίηση των πολιτών και (γ) τις μορφές με τις οποίες τα μέσα ενημέρωσης ως μορφή ηγεμονικού λόγου συμβάλλουν στη διαμόρφωση του κοινωνικού συναισθηματικού κλίματος και του πλαισίου εντός του οποίου αναπτύσσεται η ατομική και κοινωνική δράση.

Για το θέμα συζητούν οι:
Μπετίνα Ντάβου, Καθηγήτρια στο Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ, ΕΚΠΑ
Νίκος Δεμερτζής, Καθηγητής στο Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ, ΕΚΠΑ
Συναισθήματα, κίνητρα και πολιτική συμπεριφορά

Σταμάτης Πουλακιδάκος, Διδάκτορας στο Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ, ΕΚΠΑ
Λίλα Μάστορα*, Υπ. Διδάκτορας στο Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ, ΕΚΠΑ
Ο ρόλος των μέσων επικοινωνίας στην ανάδειξη ή αποσιώπηση της ανθρωπιστικής πλευράς της οικονομικής κρίσης

Ανθή Σιδηροπούλου*, Διδάκτορας στο Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ, ΕΚΠΑ
Αντώνης Αρμενάκης, Επίκουρος Καθηγητής στο Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ, ΕΚΠΑ
Μη συνειδητές επιδράσεις των εικόνων της κρίσης στην αισιοδοξία και την αίσθηση πολιτικής επάρκειας

Ιωάννα Τσούτση*, Κλινική Ψυχολόγος-Ερευνήτρια
Μπετίνα Ντάβου, Καθηγήτρια στο Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ, ΕΚΠΑ
Ποιοτική διερεύνηση του συναισθηματικού βιώματος της κρίσης

*Ερευνήτριες, Εργαστήριο Ψυχολογικών Εφαρμογών & Επικοινωνιακού Σχεδιασμού (ΕΨΕΕΣ), ΕΚΠΑ.

Τη συζήτηση θα συντονίσουν ο Καθηγητής κ. Νίκος Δεμερτζής και η Καθηγήτρια κ. Μπετίνα Ντάβου του Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ.

Η εκδήλωση θα γίνει την Τρίτη 12 Μαΐου 2015, στο Κεντρικό Κτίριο του Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημίου 30), στο αμφιθέατρο «Αργυριάδης», ώρα 6:00 μ.μ. και θα είναι ανοιχτή για το κοινό. Θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης.

Facebook Event: https://www.facebook.com/events/1574009266201293/

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ